three points

strip

S čím musíme počítat u nebankovních půjček bez registru?

13/06/2018

Když se řekne půjčky bez registrů, mnoho lidí si představí drahé, nevýhodné až lichvářské půjčky. Každý nebankovní produkt má ale své výhody a nevýhody a nejinak je tomu i u těchto půjček. S čím je nutné počítat, na co by měli být zájemci o půjčku připraveni a co by měli znát před podpisem smlouvy?

Úročení vyšším úrokem

Nebankovní půjčky bez nahlížení do registrů jsou pro finanční společnosti rizikovým produktem. Jelikož nekontrolují registry dlužníků, musejí se jistit vyšším úrokem a RPSN. Z toho důvodu se vyplatí pouze tehdy, pokud zájemci potřebují pár tisíc korun s krátkou dobou splatnosti. V takovém případě je měsíční úrok akceptovatelný. Jestliže však klienti budou potřebovat delší splatnost, půjčka se jim o dost prodraží a přeplatí až několik tisíc korun.

Možnost pohodlného sjednání online

Nebankovní půjčky bez registrů zájemci rychle sjednají přes internet. Prvním krokem je vyplnit online žádost na stránkách společnosti, do které žadatelé uvedou své osobní údaje. Následně mohou být vyzváni k nahrání (uploadu) potřebných dokumentů nebo mohou být kontaktováni operátorem společnosti, který jim sdělí další postup. Poté žádost posoudí automatizovaný systém nebo úvěrový pracovník a žadatel se dozví výsledek.

Výplata peněz na účet i v hotovosti

Většina poskytovatelů vyplácí půjčku na účet klienta. Některé společnosti nabízějí také výplatu peněz v hotovosti přes obchodního zástupce nebo formou složenky. Některé nebankonvky také umožňují získání obnosu v partnerských tafikách nebo benzínových pumpách. Soukromé společnosti zasílají peníze jen na ověřený účet, který je ve vlastnictví klienta. K ověření dochází tím způsobem, že žadatel odešle ze svého účtu symbolický poplatek (1 Kč) na účet poskytovatele.

Důležitá je výše příjmu

U drobných půjček bez zástavy nemovitosti společnosti vyžadují potvrzení o pravidelném příjmu. Ten žadatelé nejčastěji dokazují třemi výpisy z běžného účtu, kam jim chodí každý měsíc výplata, důchod, sociální dávky nebo peněžitá pomoc v mateřství. Šanci mají i klienti, kteří pobírají nižší příjem, s nímž by u banky neuspěli. Čím vyšší mají příjem, tím jim stoupají šance, že získají vyšší částku úvěru.

Může být požadován ručitel nebo zástava

Kromě krátkodobých půjček nabízejí společnosti rovněž střednědobé nebo dlouhodobé půjčky bez kontroly registrů. V takovém případě potřebují od žadatelů doložit příjem ze zaměstnání nebo přizvat ručitele či spoludlužníka. Jestliže klienti nemohou nebo nechtějí dodat potvrzení o příjmu, mohou poskytnout společnosti jako záruku zástavu nemovitosti. Díky tomu mohou dostat až několik set tisíc korun.

Možné sankce za nesplácení

Společnosti si mohou naúčtovat sankce za nesplácení, ale jejich výši reguluje nový zákon o spotřebitelském úvěru. Poskytovatelé úvěrů si mohou naúčtovat poplatek ve výši účelně vynaložených nákladů, které jim vznikly v souvislosti s prodlením splátek, úroky z prodlení do zákonem stanovené výše nebo smluvní pokutu do 0,1 % denně z částky po splatnosti, přičemž souhrn pokut nesmí přesáhnout polovinu z poskytnutého úvěru a částku 200 tisíc korun.