three points

strip

Pojmy z oblasti financí

26/4/2024

Oblast financí zahrnuje hodně široké spektrum informací, a proto se není čemu divit, že si drtivá většina z vás láme hlavu nad tím, co znamená ten či onen pojem.

Pokud i vám některé pojmy nedají spát a rádi byste se v této oblasti alespoň okrajově orientovali, přečtěte si dnešní článek, ve kterém vám ty nejčastější stručně vysvětlíme.

Bonita

Bonitu lze jinými slovy vysvětlit jako schopnost žadatele splácet jeho úvěr. Jakmile u banky zažádáte o poskytnutí úvěru, ještě než se banka pustí do jakéhokoli řešení s vámi, důkladně si vás „proklepne“, zda jste či nejste spolehlivý žadatel. Pro posouzení bonity je zapotřebí nejen váš příjem, ale i platební morálka či úvěrová historie.

Konsolidace půjček

Pod konsolidací si můžete představit sloučení veškerých vašich závazků do jednoho jediného. Konsolidace je v posledních letech velice oblíbená, neboť se díky ní rapidně sníží splátka, možností je i nižší úrok či prodloužení doby splatnosti. Konsolidace je vhodná pro ty, kteří nevědí, kde jim jeden úvěr začíná a druhý končí.

Kontokorentní úvěr

Kontokorent představuje jakousi službu nad rámec, která je poskytovaná k běžnému účtu. V podstatě umožňuje majiteli kreditní karty potažmo i účtu čerpat finanční prostředky banky a to i opakovaně. Podmínkou je, že částku, kterou přečerpáte do minusových hodnot, musíte bance vrátit.Úrok

Úrok je pojem, ze kterého těží poskytovatelé půjček. Jedná se o finanční odměnu za to, že vám poskytli půjčku. S půjčenými penězi vám narůstá i úrok, což znamená, že ve finále splatíte nejen vámi půjčenou částku, ale i peníze navíc. Pro věřitele je to odměna, pro žadatele motivace úvěr co nejrychleji splatit.

RPSN

Pod zkratkou RPSN se skrývá roční procentní sazba nákladů, což je ve skutečnosti číslo, díky kterému si žadatel ujasní, která půjčka je pro něho méně či více výhodná. V RPSN jsou zahrnuty veškeré náklady, které se s úvěrem pojí – poplatky za uzavření smlouvy, za správu úvěru, za pojištění schopnosti splácet a celé řady dalších.

Spořící účet

Spořící účet je bankovní produkt, který umožňuje jednotlivcům nebo podnikům ukládat své peníze do banky s cílem je chránit a zhodnocovat. Úrok na spořícím účtu bývá vyšší než na běžném účtu. Peníze uložené na spořícím účtu jsou obvykle k dispozici kdykoliv. Do výše 100 000 EUR je vklad pojištěn.


Věděli jste, že existuje Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (tedy nebankovních půjček), která se zavázala dodržovat etický kodex ve vztahu ke svým klientům. Snaží se tak chránit klienty před lichvářskými praktikami a jejich ochranu nad rámec příslušných zákonů. Více informací najdete na oficiálních stránkách organizace - www.apnu.cz.