three points

strip

Registry dlužníků

22/09/2015

Registry dlužníků jsou nechvalně známé dokumenty, ve kterých se evidují jména lidí, kteří mají nějaký ten vroubek. O jejich existenci vědí především ti, kteří někdy žádali o půjčku a vzhledem k tomu, že jejich jméno figurovalo v jednom z registrů, nebylo jejich žádosti vyhověno.

Registry dlužníků v ČR:

  • Bankovní registr klientských informací
  • Nebankovní registr klientských informací
  • Sdružení na ochranu leasingů a úvěrů spotřebitelů
  • Centrální registr dlužníků

Možná se to stalo i vám – dostali jste se do tíživé finanční situace, ze které jste neviděli jiné východisko, než právě půjčku. Zažádali jste u bankovní společnosti, kde vám bylo po složité administraci řečeno, že pro ně nejste vhodným klientem, a proto nemůže být vaší žádosti vyhověno. Pozor – odmítnutí se ale nemusíte dočkat jen u bankovních společností!

Na finančním trhu figuruje celá řada nebankovních institucí, které nahlíží do registrů a v případě výskytu vašeho jména vás odmítnou.

Zápis v registru nemusí nutně znamenat problémy!

V souvislosti s registry dlužníků je určitě třeba zmínit skutečnost, že ne v každém případě musí jít nutně o negativní zkušenost.

Jak je známo, v registrech se zaznamenávají veškeré půjčky, o které zažádáte a ve chvíli, kdy je řádně splatíte, a nebude s vámi jakýkoli problém, stanete se pro další věřitele důvěryhodnějšími žadateli, kterým může být snáze vyhověno. Z čehož plyne, že ne vždycky musí být vaše zkušenost s registrem dlužníků špatná.

1. Bankovní registr klientských informací – BRKI

Registr fungující na principu vzájemného vyměňování informací o bonitě klientů vznikl v roce 2002. V jeho záznamech jsou evidovány fyzické osoby a jejich pozitivní i negativní záznamy. Zatímco občané jsou v tomto registru evidováni prostřednictvím jejich rodného čísla, podnikatelé se evidují za pomocí identifikačního čísla, přičemž banky si mohou tyto informace vzájemně posílat.

Budete-li žádat o půjčku i bankovní společnosti, bude prověřován právě registr BRKI.

2. Nebankovní registr klientských informací – NRKI

Obdobou registru BRKI je i jeho nebankovní podoba, tedy registr NRKI existující od roku 2004. Ačkoli jsou si hodně podobné, mají mezi sebou jeden podstatný rozdíl – tedy že nebankovní registr NRKI využívají nebankovní společnosti a instituce, které se zabývají poskytováním půjček lidem, jež u banky nepochodili.

Ovšem pozor – kromě nebankovních společností mohou do tohoto registru nahlížet i třetí osoby, tedy banky. V tomto registru se evidují především společnosti z oblasti leasingu či splátkového prodeje.

3. Sdružení na ochranu leasingů a úvěrů spotřebitelů – SOLUS

SOLUS je bezpochyby jedním z nejznámějších registrů, se kterým má co dočinění nespočet lidí. V tomto případě se nejedná o jeden registr, ale hned o několik registrů, které čítají záznamy od nebankovních i bankovních institucí, telekomunikačních operátorů, distributorů energie a celé řady dalších společností. Není se proto čemu divit, že tento registr je nejrozšířenější, nejznámější a zároveň i nejobsáhlejší.

Vaše jméno bude v tomto seznamu figurovat ve chvíli, kdy se opozdíte se splátkou to na delší dobu, nežli 30 dní.

4. Centrální registr dlužníků – CERD

Registr dlužníků provozovaný Českou národní bankou svým rozsahem jednoznačně patří k největším. V jeho záznamech figurují jména všech lidí, kteří nezvládají splácet sví závazky a mohou do něho nahlédnout státní instituce, leasingové společnosti, banky, ale i firmy či živnostníci. Stejně tak je CERD dostupný občanům, kteří se prostřednictvím jeho záznamů mohou informovat, zda někde někomu nedluží.

Chcete výpis z tohoto registru, abyste měli jistotu, že je vaše jméno čisté a neposkvrněné dluhem? Pak stačí vyplnit registrační formulář.


Náš tip: Víte, jak můžete doma ušetřit za vodu? Vypínejte vodu při čištění zubů nebo když se mydlíte při sprchování. Vanu si raději nenapouštějte. Možná by stálo za zvážení, zda nepořídit novou, úspornější pračku. Také se vyplatí pořídit si myčku a odbourat mytí nádobí pod tekoucí vodou. Pro zalévání zahrady dejte přednost dešťové vodě. Prospějete tak nejen svým peněženkám, ale i přírodě, v níž je v poslední době v létě vody čím dál méně.