three points

strip

Co je to revolvingový úvěr

13/06/2015

Řekne-li se revolvingový úvěr, většina lidí tápe, co si má pod tímto pojmem vlastně představit. Spousta z vás si jej velmi často plete s kontokorentním úvěrem, a ačkoli je jejich fungování obdobné, přesto se v několika zásadních bodech liší.

Pokud ani vám není jasné, co je to revolvingový úvěr, přečtěte si dnešní článek, ve kterém vám tento pojem blíže představíme a řekneme vám, jaké má výhody i nevýhody.

Definice

Revolvingový úvěr by se dal jinými slovy nazvat jako krátkodobý úvěr, který je určený spotřebitelům – podnikatelům na překlenutí období mezi fakturací a splatností, pro obyčejné lidi jako finanční rezerva pro potřebné chvíle. Můžete z něho čerpat a zároveň ho i splácet, navíc je možné jej obnovovat.

Kontokorentní vs. revolvingový úvěr

Patříte i vy ke skupince lidí, jež tyto dva pojmy s oblibou zaměňují? Pak vás rádi vyvedeme z omylu a vysvětlíme vám, v čem se tyto dva velice často užívané pojmy liší. Při kontokorentním úvěru vám banka, u které musíte mít účet, dovolí čerpat její finance do mínusu, přičemž jakmile dosáhnete maxima, musíte tuto půjčku splatit a teprve poté můžete znovu peníze čerpat.

Revolvingový úvěr se poskytuje účelově, přičemž zde není povinnost vlastnit u banky účet, chcete-li u ní čerpat.

Jaké má revolvingový úvěr výhody?

Největší výhodou, která se neodmyslitelně pojí k revolvingovému úvěru, je, že jakmile budete chtít opakovaně půjčit, nemusíte zas a znova zakládat úvěr. Čerpáte ho prostřednictvím kreditní karty, kdy zároveň čerpáte a splácíte a tuto možnost máte opakovaně.

Existují i nevýhody?

I revolvingový úvěr v sobě skrývá strašáky, se kterými je třeba počítat. Za největší nevýhodu lze považovat poměrně vysoké úroky, které vám začnou naskakovat ve chvíli, kdy se opozdíte se splátkou. Proto je tento úvěr vhodný pro financování krátkodobých výdajů.

Jak je možné jej získat?

O revolvingový úvěr může zažádat každý, ovšem ne každému musí být vyhověno. Zpravidla je poskytován jen spolehlivým žadatelům, jejich bonita splácet své závazky je vysoká. Nechybí ani nahlédnutí do registru dlužníků.